Odpowiednio zaaranżowane wnętrze oddaje ducha i styl osoby, która je zamieszkuje. Z tego powodu każde mieszkanie, każdy dom jest inaczej urządzony, trzymając się zwykle jednego schematu. Oryginalne, niebanalnie zaprojektowane wnętrza przykuwają uwagę, nadają pomieszczeniom charakteru i sprawiają, że chętniej się w nich przebywa. Przedstawimy dziś trzy popularne style architektury wnętrz, które na dobre zagościły we wnętrzach naszych mieszkań i domów.

Styl klasyczny

Spotykany przede wszystkim w domach, przestronnych i dobrze doświetlonych naturalnym światłem. Projektowanie wnętrz klasycznych polega przede wszystkim na dobraniu kolorów i materiałów odpowiadających tradycyjnym aranżacjom. Z tego powodu we wnętrzach klasycznych widuje się zwykle dużo drewna, zwykle ciemnego, ciepłego i bogato zdobionego. W materiałach tekstylnych, którymi obite są kanapy i fotele, znaleźć można głębokie czerwienie, brązy, beże, stare złoto i wypłowiałe szarości. Dodatki, zaproponowane przez projektanta wnętrz będą uzupełniać charakter tradycyjnego wnętrza – ozdobne lampy powinny dawać ciepłe, przytłumione światło, na ścianach znajdą się stonowane obrazy w złotych ramach, przedstawiające pejzaże lub martwą naturę, zaś na komodach i w witrynach króluje porcelana, ramki na zdjęcia i sentymentalne bibeloty. Szczególnie polecany osobom przywiązanym do tradycji, posiadającym dużo rodzinnych pamiątek, które chętnie eksponują.

Styl modernistyczny

Całkowicie po drugiej stronie spektrum aranżacji wnętrza stoi styl nowoczesny. Charakteryzuje się on jasnymi kolorami – bardzo często będą to szarości i biele, przełamane intensywnymi dodatkami w postaci jaskrawych poduszek, awangardowych obrazów, powieszonych na ścianach bez ram i kolorowych dywaników. Wyposażenie nowoczesnego wnętrza jest zwykle kanciaste, ma ostre krawędzie i minimalistyczne ozdoby. Nowoczesne wnętrza optycznie powiększają przestrzeń, wobec czego fantastycznie nadają się do niewielkich mieszkań. Jasne barwy, niewiele sprzętów i rzucające chłodne światło lampy stwarzają przyjemną atmosferę spokoju i elegancji. Jak zaznaczają architekci wnętrz, takie aranżacje sprawdzają się w mieszkaniach osób praktycznych, raczej młodych i pracujących.

Styl industrialny

Bardzo surowy styl w architekturze wnętrz, pełen kontrastów i otwartych przestrzeni, pasuje szczególnie dobrze do osób o niebanalnym, oryginalnym charakterze. Jego cechy szczególne to przede wszystkim wysoko sklepione sufity, łączenie jak największej liczby pomieszczeń w celu uzyskania sporej przestrzeni życiowej oraz zachowanie elementów konstrukcyjnych budynku w charakterze ozdobnym. Projektanci wnętrz zaznaczają, że w stylu industrialnym nie powinna dziwić goła, ceglana ściana, poprowadzone pod sufitami rury i przewody czy salon otwarty na kuchnię. W takich pomieszczeniach królują duże okna, w których nie ma firan czy zasłon. Wszystko to ma na celu wywołanie wrażenia jak największej wolnej przestrzeni. Styl industrialny pasuje ludziom nastawionym na życie na pewnym poziomie, ze znajomymi, którzy wyłamują się z utartych konwenansów i żyją po swojemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *