Każdy z nas marzy o pięknym domu, w którym zapanuje przyjemna atmosfera. Mamy duży wpływ na aranżację mieszkania i staramy się podejmować takie decyzje, które uczynią nasze domy praktycznymi, łatwymi w sprzątaniu oraz przytulnymi pomieszczeniami. Duże znaczenie w budowaniu nastroju ma oświetlenie, na które się zdecydujemy. Jest to ważne o każdej porze roku i warto pamiętać, że światło to nie tylko wartość praktyczna, ale również estetyczna.

Światło w centralnej części pokoju czy zawsze się sprawdza?

Część osób stawia na dobrze znany sposób czyli żyrandole, które równomiernie oświetlają cały pokój, a zazwyczaj umieszczone są w jego centralnej części. Takie oświetlenie całego pokoju sprzyja zoptymalizowaniu rachunków za prąd, gdyż jedno źródło światła to mniejsze zużycie energii. Architekci wnętrz spotykają się z tą tradycyjną formą oświetlenia mieszkania niezwykle często. Kiedy jednak przychodzą długie jesienne popołudnia, warto się zastanowić jak odmienić swoje wnętrza, aby czuć się w nich swobodnie i komfortowo. W końcu światło, które pada z góry może być dla nas zbyt męczące, a jeśli nie wykonujemy jakieś precyzyjnych czynności może okazać się zbędne. Z pewnością sprawdzą się wtedy kinkiety, lampy podłogowe i stojące na przykład na stole. Takie źródła światła są bardziej przyjazne dla naszego wzroku oraz pozwalają nam uwypuklić te elementy wnętrza, na których nam zależy. Możemy to sobie lepiej wyobrazić jeśli mamy w swoim domu lampę podłogową, którą włączamy wtedy, gdy czytamy książkę na ulubionej kanapie. Bezpośrednio oświetla naszą lekturę, oczy się nie męczą, a wokół panuje przyjemny półmrok.

Budowanie nastroju oświetleniem

Jeśli nie wiemy jak odpowiednio manipulować oświetleniem, aby sprzyjało naszemu dobremu samopoczuciu, warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz, który zna się nie tylko na aktualnych trendach w aranżacji, ale również wsłucha się w nasze potrzeby oraz weźmie pod uwagę cały projekt wnętrza i podpowie jakie rozwiązania będą najlepsze. Może zwróci uwagę na coś jeszcze, o czym wcześniej nie myśleliśmy. Czasem wystarczy zmienić układ niektórych mebli i lamo, aby przekonać się, że nasz pokój nabierze zupełnie innego charakteru, a światło padać będzie w czasem nieoczekiwany sposób. Dokupienie kilku dodatków sprawi, że mieszkanie nabierze indywidualnego rysu. Nie zawsze oznacza to, że musimy wydać sporo pieniędzy. Czasem proste rozwiązania są najlepsze. Jeśli projektowanie wnętrz jest dla nas wyzwaniem to z pewnością warto poszukać profesjonalisty, który stworzy nam przestrzeń, gdzie będziemy czuli się doskonale. Dobry architekt wnętrz wykona swoją pracę w konsultacji z nami, bo to w końcu nasz dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *