W modnych, stylowych aranżacjach salonu, zastanawiamy się jak stworzyć przestrzeń telewizyjną, tak aby komponowała się z resztą pomieszczenia. Wówczas, najczęściej telewizor jest umieszczony na ścianie. Dzięki uchwytom, które umożliwiają stabilne przytwierdzenie sprzętu oraz opcjonalnie ustawienie go pod żądanym kątem, telewizor prezentuje się minimalistycznie oraz elegancko. Komponując go z wiszącymi, niewielkimi szafkami, zestawem głośników lub panelami akustycznymi stworzymy niebanalną strefę telewizyjną w salonie. 

Montaż i ustawienie telewizora

Nowoczesne telewizory nie wymuszają oglądania na wprost urządzenia, oferując wymagającym widzom nawet 180º kąt doskonałej widoczności obrazu. Sofa nie musi więc znajdować się dokładnie na wprost ekranu. Dzięki niewielkiej głębokości telewizorów LCD możemy umiejscowić je w dowolnym miejscu:

  • na panelu telewizyjnym,
  • na stojaku pod TV,
  • na komodzie,
  • na ścianie.

Montaż telewizora na ścianie, choć wiąże się z koniecznością ukrycia kabli w dodatkowej ściance KG lub specjalnej maskownicy, tworzy najbardziej efektowny efekt wizualny, dbając jednocześnie o minimalne wykorzystanie przestrzeni. Telewizor na ścianie jest zatem świetną opcją dla osób, dysponujących niewielką przestrzenią. 

Telewizor w salonie – optymalne odległości

Zacznijmy od określenia minimalnej powierzchni pomieszczenia, w którym znajdzie się TV. Szacunkowo określa się, że powinna być to przestrzeń o co najmniej 20 m². Jeżeli posiadamy większy salon, tym lepiej. Podczas wydzielania przestrzeni telewizyjnej warto zadbać o znalezienie spokojnego, zacisznego miejsca, w którym codzienne czynności nie będą przeszkadzały oglądającym. Odległość oglądających od ekranu uzależniona jest wielkością telewizora. Im większy, tym dalej należy ustawić kanapę. Zasada, mówiąca o konieczności oddalenia, równej trzykrotności długości przekątnej telewizora nie sprawdza się przy największych odbiornikach, które musiałyby zostać ustawione w ogromnych pomieszczeniach. Posiadając niewielki odbiornik o przekątnej  32″ do 42″  należy umieścić go w odległości 1,5 – 2 m od sofy. Jeśli planujemy zawiesić telewizor wielkości 42″ do 65″, odległość oglądających musi wynieść 3,5 do 4 m. Największe odbiorniki 65″ do 85″ co najmniej 3,5 do 5 metrów od mebli wypoczynkowych.

Na jakiej wysokości zawiesić TV?

Telewizor powinien wisieć na wysokości komfortowej dla oglądających, gdzie środek ekranu jest na wysokości ich oczu. Należy zatem wziąć pod uwagę wysokość sofy, fotela oraz wzrost oglądających. Jeżeli zależy nam na uśrednionej wartości, zamontujmy telewizor na standardowej wysokości 100 do 110 cm. Proszę również zwrócić uwagę na pozycję, w której najczęściej oglądana jest telewizja. Jeżeli domownicy lubią poleżeć przed telewizorem, zawieśmy go niżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *