Zlecenie projektantowi zaaranżowania mieszkania lub domu to bardzo dobry pomysł. Opierając się na wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach takiej osoby, w przyszłości będzie można cieszyć się nie tylko ładnym i dopasowanym do naszych potrzeb mieszkaniem, ale także będzie ono funkcjonalne, a jego powierzchnia w pełni wykorzystana. Niestety żaden architekt wnętrz nie jest w stanie odgadnąć myśli i potrzeb swoich Klientów, to oni bazując na swoim guście i znajomości samego siebie powinni nakreślić chociaż ramy swoich oczekiwań. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do rozmowy z projektantem wnętrz. Na jakie pytania należy odpowiedzieć samemu sobie? Część tych odpowiedzi można nawet zapisać na kartce i posiłkować się nią w razie ewentualnych wątpliwości.

Budżet rzecz ważna

Zaprojektowanie mieszkania czy domu, a następnie zrealizowanie projektu zgodnie z założeniami to spory wydatek. Aby móc rozmawiać z projektantem rzeczowo i pozwolić mu tworzyć możliwe do realizacji projekty, należy poznać swoje możliwości finansowe. To, ile będziemy w stanie wydać na urządzenie jednego pomieszczenia lub całego mieszkania, otwiera nowe możliwości lub wyznacza pewne granice. Wiadomym jest, iż wszelkie materiały, dodatki czy chociażby same meble są różnych producentów oraz innej jakości. Wszystkie te czynniki determinują ostateczną cenę danego przedmiotu. Warto od samego początku oszacować jakąś kwotę, która jest maksimum, jakie możemy przekazać na inwestycję.

Co lubisz i czego nie lubisz

Współpracując z projektantem wnętrz, powinniśmy wiedzieć w jakich wnętrzach czujemy się dobrze, a w jakich nie. Jakie kolory lubimy, które działają na nas odprężająco, a jakich chcemy unikać, bo np. drażnią lub irytują nas. To wszystko są niezwykle ważne zagadnienia, które będą określać kierunek prac dekoratora wnętrz. Kolory są bowiem dominującym elementem stylu, który może nam zaoferować w swoich wizjach i aranżacjach. Przy braku sprecyzowanej wizji i gustów odnośnie kolorów, dobry projektant wnętrz potrafi doradzić przy wyborze konkretnych farb, a także wyjaśnić subtelne różnice, które mogą pojawić się w naszym zachowaniu w zależności od wybranego koloru mieszkania.

Styl nowoczesny czy klasyczny?

Oczywiście te dwa wyżej wymienione style to mocne uogólnienie. Jest ich znacznie, znacznie więcej. Każdy z nas ma swój ulubiony styl, w którym chciałby aby jego mieszkanie zostało zaprojektowane. Styl nowoczesny to duże, otwarte przestrzenie, dominacja szkła i metalu oraz proste formy. Są również osoby, które preferują styl klasyczny lub rustykalny, kojarzący się im z rodzinną atmosferą, poczuciem ciepła i bezpieczeństwa. Można również przygotować dla siebie zdjęcia i publikacje, które udało się znaleźć w sieci i przedstawić je projektantowi jako wzór lub inspirację. Architekt wnętrz mając zarys wizji, a tego czego oczekuje jego Klient, może przygotować niezwykle spersonalizowane projekty.

Staranne przygotowanie się do rozmowy z projektantem może przynieść wiele korzyści dla obu stron. Nakreślenie naszych potrzeb przede wszystkim ułatwi pracę dekoratorowi, a inwestorom skróci czas oczekiwania na przygotowanie projektu oraz sprawi, że będzie on bardziej odzwierciedlał nasze potrzeby. Warto pamiętać o tych wskazówkach, zanim wybierzemy się na pierwszą rozmowę z naszym potencjalnym projektantem wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *